O ČESEPÍKOVI 

Podle vlastní zkušenosti

    O standartním popisu tohoto čtyřnohého přítele, bylo napsáno spoustu článků . Je lehké kliknout, přečíst jinde a být ohromen nebo zklamán....

    Ale jak je vidíme my u nás? Bydlíme na kraji vesničky, máme velký kus pozemku a za ním hřiště, kemp, oboru... Spoustu lidí chodí kolem a my téměř o všech víme. Psi, více či méně hlasitým štěkotem , téměř všechny ohlásí. Kdo se zastaví a kouká , co za bláznivého psa to řve, je naším česepíkem hlášen o to hlasitě. Kamarádi se   zastaví na rychlý plk, ohřát děti po chladné procházce, podívat se na zvířátka..  Nikdy  ani chvilku nezaváhali, zda můžou vkročit, snad jen při chůzi kolem rybníčka, se strachem, pokud se kolem nich ty naše hovádka proženou, aby někdo neskončil urousán. V nejbližším okolí našich cbr se taky pohybují opravdu různé věkové kategorie lidí i dětí a jedinou obavou, je retrívří přehnaná touha někoho vítat a mazlit se a je jim jedno, jestli Vás viděli jednou nebo vícekrát.  Hlavní jsou další ruce k hlazení.(Máme  známé, kteří k nám chodí přes dvorek, zadní brankou. Obavy, jestli mohou procházet nastaly, až když jsme si pořídili malého jagdteriéra.. Donka je  super, hodná, ale jejím 8 kg nevěří tak, jako když se kolem nich hnali 80 kg  česepíci. )

    Tyhle lidi naše smečka zná, ale co cizí neznámí? Odrazující štěkot, výrazný pohled a pevná kostra tohoto plemene, zastaví lidi s myšlenkou, vstoupit bez pozvání. Nebudu nikoho přesvědčovat , aby to zkusil, jsme tomu rádi, že je naše soukromí střeženo tímto tajemným psem. Ale nikdy se nám nestalo,  aby nějakým agresivním náznakem reagovali na cizí návštěvu. Manžel měl ve dvorku dílnu a že se tady pohybovalo  cizých lidí.

    VÝCHOVA, DOSTATKU podnětů, které jsou našim pejskům od malinka dopřávány, ale to je přece věc, kterou automaticky dodáváme všichni našim čtyřnohým kamarádům. Je to o ZODPOVĚDNOSTI každého z nás, jakého psa - společníka , z mírumilovného plemene vychováme my... lidé.

    V naší smečce psů, žijí dva teriéři a dva chesapeaci.   Do naší rodiny přišli postupně a v klidu se zařadili do smečky a jako smečka fungují.  Své psy známe, předpokládáme a snažíme se nedělat chyby, které by vedly k šarvátkám. Jsou podněty a náznaky, které jsou za včasu potřeba zarazit, aby ve smečce panoval klid. Je třeba mít  DOSTATEK ČASU,  věnovat se a učit se jim  rozumět.  Jejich soužití probíhá v naprostém klidu. Na procházkách , při cvičení , na loveckých zkouškách nebo výstavách se potkáváme s různými pejsky.  Při zamyšlení, jak definovat reakce  česepíků na tyto psy, mě napadá...dělají se důležitým a rovnocenným společníkem svého vůdce. Tváří se inteligentně a jako všudybylové, chtějí mít situaci pod kontrolou.  Vydrží  být uvolnění, jste -li uvolnění i vy, jsou to velmi vnímaví jedinci,  kteří na Vaše pocity citlivě reagují. Nechají nevšímavě procházet  lidi se svými psy.  Pokud Vám věří, nerozhodí je nové situace. Nepotrpí si na hromadnou válenici sotva poznaných psů, netolerují, když jim jiný pes vrčí do ouška.  Umí ve smečce smyslplně pracovat, pro hrátky si své přátele vybírají sami.

    Nesprávná , nedostatečná a možná i pozdní , výchova a socializace ... to jsou podle nás příčiny ,špatného chování všech pejsků, v daných situacích. Naučit se klidnému chování ve skupině i cizích psů se musí nejen pesjek , ale i vůdce, jehož neklid okamžitě pes vycítí a reaguje...Netvrdíme ,že vyjímky se nenajdou, ale to je u všech plemen stejné.

    Všichni naši pejsci mají loveckou upotřebitelnost, ano i westík úspěšně s tit. CACT složil BZ. Netvrdím, že jsme denně několik hodin venku a běháme a cvičíme. Ale součástí každého dne je plnohodnotný , individuální kontakt, s každým ze psů.  Poznáváme se navzájem, zjišťujeme na co, který pes reaguje, v čem je nejjistější a na opak.. Cvičíme hodně poslušnost, ovladatelnost trénujeme klidy. Všechno od malička, nenásilně , postupně a důsledně..Česepík je velmi chápavý pes, rychle se naučí, pochopí -li, co se po něm chce. Také má období, kdy zkouší , dělat si věci po svém. Každé dítě se musí vyblbnout.. takže i jen tak procházka , místo  plánovaného cvičení je třeba. Při lovecké praxi,po složení zkoušek, si do určité míry, samostatnosti ceníme. Že neustojí klidy? Od malinka trénujeme , že aport není jen pro něj. Výhoda starší fenky učitelky,  se kterou se střídá v nošení aportů. Nebo si pro aport zajdeme sami. Při odložení pohazujeme aportíky i kousek od pejsků, nesmí pro ně.. cvičíme a zkoušíme různě. Některým to trvá déle, ale náš pocit je takový, že jde spíše o jejich osobnost, kdy Vám  přestanou klást odpor. Není to o tom, že je pokoříte, ale o tom, že sami přijmou,pochopí, to,co se po nich žáda. Naši parťáci ví, že jsou naší součástí a po každém výkonu, je i spousta legrace a nezůstanou někde ležet a jen tak vymýšlet lumpárny.

 

Standard

Země původu: USA
 
Výška:
    Psi mají mít 58 – 66 cm, feny 53 – 61 cm. Zvířata větší či menší nechť jsou přísně penalizována.
 
Proporce:
    Výška v kohoutku má být poněkud menší než délka těla od prsní kosti k hýždím. Hloubka těla má být nejméně k lokti.Vzdálenost od ramene k lokti a od lokte na zem má být přibližně stejná.
 
Váha:
    Psi mají vážit 29,5 – 36,5 kg, feny 25 – 32 kg.
 
Hlava:
    Chesapeake má mít inteligentní výraz.
 
Oči:
    Jsou střední velikosti, jasné, barvy žlutavé nebo jantarové, široce posazené
 
Uši:
    Jsou malé, vysoko nasazené, volně visící, středně masité
 
Mozkovna:
    Je široká a kulatá se středním stopem
 
Váha:
    Je středně dlouhý, morda je přibližně stejně dlouhá jako mozkovna, klínovitá ale ne zašpičatělá, pysky jsou tenké, nesvěšené.
 
Skus:
    Preferován je nůžkový, ale klešťový je přijatelný. Diskvalifikace: podkus, předkus. Hřbet, horní linie, trup: Hřbet má být střední délky, silně osvalený, zužující se k ramenům. Vrchní linie ukazuje kyčle stejně vysoko jako rameno nebo poněkud výše.
 
Záď:
    Má být krátká, dobře svázaná a silná.
 
Trup:
    Je střední délky, není zavalitý,ani kapří, s výrazným pasem, ocas má být správně nasazen. Ocas je střední délky středně silný u kořene. Má být přímý nebo mírně zakřivený. Nesmí se stáčet nad záda nebo do boku. Přední končetiny: nesmí mít sklon ke slabosti v jakémkoliv ohledu.
 
Váha:
    Mají být skloněná s úplnou volností akce, se spoustou síly a bez jakéhokoliv omezení pohybu.
 
Nohy:
    Mají být střední v délce i síle, vykazovat dobré osvalení i kosti. Záprstí je mírně skloněné a středně dlouhé. Při pohledu zepředu nebo zezadu mají být rovné. Paspárky na předních bězích mohou být odstraněny. Tlapky mají dobrou plovací blánu a mají mít dobré vlastnosti s dobře zakulacenými polštářky a uzavřené. Zadní končetiny:dobré zadní končetiny jsou podstatné. Mají ukazovat stejně síly jako přední. Nesmí tady být známka jakékoliv slabosti. Mají být zvlášt silné, protože zajišťují při plavání rozhodující zdroj síly. Nohy musí být střední délky a síly, vykazovat dobré kosti a svaly. Mají být správně zaúhlené. Vzdálenost od kolena k zemi má být střední. Při pohledu zezadu nebo zepředu Mají vyhlížet přímé. Paspárky, pokud jsou, musí být odstraněny. Diskvalifikace:paspárky na zadních nohách musí být odstraněny.
 
Srst:
    Má být silná a krátká nikde ne delší 4 cm s jemnou, hustou, vlně podobnou podsadou. Chlupy na líci a nohách mají být velmi krátké a pevné. Tendence k vlnění je přípustná pouze na ramenech, hřbetu, zádi a bedrech. Mírné zpeření na zadních končetinách a břiše je přípustné.Textura srsti CHBR je velmi důležitá, protože CHBR je využíván k lovu ve všech druzích nepříznivého počasí, často pracuje na ledu i ve sněhu. Olej v hrubé vnější srsti a vlně podobná podsada mají zvláštní význam v ochraně před studenou vodou ( aby se nedostala ke kůži) a navíc rychle usychá. CHBR má vodě odolnou srst, stejně jako kachna peří. Když se otřepe povylezení z vody, nesmí držet vůbec vodu.
 
Diskvalifikace:
    Srst, která se kudrnatí nebo má k vlnění tendenci po celém těle, srst delší než 4,5 cm.
 
Barva:
    CHBR musí mít barvu co možná nejblíže barvě krajiny v níž pracuje. Jakákoliv hnědá, třtinová nebo uschlá tráva jsou přípustné. Jednobarevní mají přednost. Jednotlivé odstíny se neupřednostňují, bílé skvrny na prsou, břiše, prstech nebo zadní straně tlapek jsou přípustné. Čím jsou však menší, tím lépe. Bez skvrn mají přednost. Barva srsti a její struktura musí být v každém případě v centru pozornosti rozhodčího. Diskvalifikace:Černá barva, bílá místa jinde než povoleno výše.
 
Chůze, pohyb:
    Uhlazený, volný a nenucený s výrazem velké moci a síly. Při pohledu z boku nesmí být vidět žádná omezení předních a velká síla zadních končetin, bez ohýbání v zápěstí a kotníku. Při pohybu k posuzovateli nesmí být patrné vybočení v loktech.Když se vzdaluje, nesmí být ani náznak kravského postoje. Se zvyšující se rychlostí pohybu se tlapky přibližují ke středu tíhové linie.
 
Temperament:
    Chesapeake má nadání ukazovat jasné a šťastné vlohy s inteligentním výrazem. Statečnost, vůli pracovat a ostražitost, nos, inteligence a láska k vodě, všeobecné kvality a hlavně vlohy by měly být dány prvotní úvahou v selekci a chovu CHBR.
 
Poznámka: Psi musí mít dvě zřetelná normální varlata, zcela sestouplá v šourku.
Psi musí mít dvě zřetelná normální varlata, zcela sestouplá v šourku.Standard
Země původu:
USA
 
Výška:
Psi mají mít 58 – 66 cm, feny 53 – 61 cm. Zvířata větší či menší nechť jsou přísně penalizována.
 
Proporce:
Výška v kohoutku má být poněkud menší než délka těla od prsní kosti k hýždím. Hloubka těla má být nejméně k lokti.Vzdálenost od ramene k lokti a od lokte na zem má být přibližně stejná.
 
Váha:
Psi mají vážit 29,5 – 36,5 kg, feny 25 – 32 kg.
 
Hlava:
Chesapeake má mít inteligentní výraz.
 
Oči:
Jsou střední velikosti, jasné, barvy žlutavé nebo jantarové, široce posazené
 
Uši:
Jsou malé, vysoko nasazené, volně visící, středně masité
 
Mozkovna:
Je široká a kulatá se středním stopem
 
Váha:
Je středně dlouhý, morda je přibližně stejně dlouhá jako mozkovna, klínovitá ale ne zašpičatělá, pysky jsou tenké, nesvěšené.
 
Skus:
Preferován je nůžkový, ale klešťový je přijatelný. Diskvalifikace: podkus, předkus. Hřbet, horní linie, trup: Hřbet má být střední délky, silně osvalený, zužující se k ramenům. Vrchní linie ukazuje kyčle stejně vysoko jako rameno nebo poněkud výše.
 
Záď:
Má být krátká, dobře svázaná a silná.
 
Trup:
Je střední délky, není zavalitý,ani kapří, s výrazným pasem, ocas má být správně nasazen. Ocas je střední délky středně silný u kořene. Má být přímý nebo mírně zakřivený. Nesmí se stáčet nad záda nebo do boku. Přední končetiny: nesmí mít sklon ke slabosti v jakémkoliv ohledu.
 
Váha:
Mají být skloněná s úplnou volností akce, se spoustou síly a bez jakéhokoliv omezení pohybu.
 
Nohy:
Mají být střední v délce i síle, vykazovat dobré osvalení i kosti. Záprstí je mírně skloněné a středně dlouhé. Při pohledu zepředu nebo zezadu mají být rovné. Paspárky na předních bězích mohou být odstraněny. Tlapky mají dobrou plovací blánu a mají mít dobré vlastnosti s dobře zakulacenými polštářky a uzavřené. Zadní končetiny:dobré zadní končetiny jsou podstatné. Mají ukazovat stejně síly jako přední. Nesmí tady být známka jakékoliv slabosti. Mají být zvlášt silné, protože zajišťují při plavání rozhodující zdroj síly. Nohy musí být střední délky a síly, vykazovat dobré kosti a svaly. Mají být správně zaúhlené. Vzdálenost od kolena k zemi má být střední. Při pohledu zezadu nebo zepředu Mají vyhlížet přímé. Paspárky, pokud jsou, musí být odstraněny. Diskvalifikace:paspárky na zadních nohách musí být odstraněny.
 
Srst:
Má být silná a krátká nikde ne delší 4 cm s jemnou, hustou, vlně podobnou podsadou. Chlupy na líci a nohách mají být velmi krátké a pevné. Tendence k vlnění je přípustná pouze na ramenech, hřbetu, zádi a bedrech. Mírné zpeření na zadních končetinách a břiše je přípustné.Textura srsti CHBR je velmi důležitá, protože CHBR je využíván k lovu ve všech druzích nepříznivého počasí, často pracuje na ledu i ve sněhu. Olej v hrubé vnější srsti a vlně podobná podsada mají zvláštní význam v ochraně před studenou vodou ( aby se nedostala ke kůži) a navíc rychle usychá. CHBR má vodě odolnou srst, stejně jako kachna peří. Když se otřepe povylezení z vody, nesmí držet vůbec vodu.
 
Diskvalifikace:
Srst, která se kudrnatí nebo má k vlnění tendenci po celém těle, srst delší než 4,5 cm.
 
Barva:
CHBR musí mít barvu co možná nejblíže barvě krajiny v níž pracuje. Jakákoliv hnědá, třtinová nebo uschlá tráva jsou přípustné. Jednobarevní mají přednost. Jednotlivé odstíny se neupřednostňují, bílé skvrny na prsou, břiše, prstech nebo zadní straně tlapek jsou přípustné. Čím jsou však menší, tím lépe. Bez skvrn mají přednost. Barva srsti a její struktura musí být v každém případě v centru pozornosti rozhodčího. Diskvalifikace:Černá barva, bílá místa jinde než povoleno výše.
 
Chůze, pohyb:
Uhlazený, volný a nenucený s výrazem velké moci a síly. Při pohledu z boku nesmí být vidět žádná omezení předních a velká síla zadních končetin, bez ohýbání v zápěstí a kotníku. Při pohybu k posuzovateli nesmí být patrné vybočení v loktech.Když se vzdaluje, nesmí být ani náznak kravského postoje. Se zvyšující se rychlostí pohybu se tlapky přibližují ke středu tíhové linie.
 
Temperament:
Chesapeake má nadání ukazovat jasné a šťastné vlohy s inteligentním výrazem. Statečnost, vůli pracovat a ostražitost, nos, inteligence a láska k vodě, všeobecné kvality a hlavně vlohy by měly být dány prvotní úvahou v selekci a chovu CHBR.
 
Poznámka:
Psi musí mít dvě zřetelná normální varlata, zcela sestouplá v šourku.